fbpx
Menu Zamknij

Jak dobrać pompę ciepła?

Aby lepiej zrozumieć walory sprzętu, najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie są pompy ciepła i dlaczego stanowi coraz częstszy wybór właścicieli nieruchomości. Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które tak naprawdę nie wytwarza własnej energii, natomiast – w przeciwieństwie do reszty popularnych systemów ogrzewania – jest w stanie wykorzystać energię pochodzącą ze środowiska naturalnego o charakterze odnawialnym. W efekcie czego właściciele pomp mają pewność, że zużywają jedynie to, co daje natura, czyli energię termiczną zawartą w wodzie, powietrzu czy gruncie. Mimo że początkowo rozwiązanie może wydawać się ekstrawaganckie i niestandardowe, przede wszystkim jest skuteczne i doskonale odpowiada współczesnym potrzebom pozyskiwania ciepła w najbardziej ekologiczny sposób. Oczywiście, każda pompa ciepła wykorzystuje do pracy energię elektryczną, jednak angażuje niewielkie jej ilości. Prąd jest potrzebny do transportu ciepła pochodzącego z wody, powietrza czy gruntu. Dodatkowo, przy współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi, pompy są w stanie wykorzystywać wyłącznie odnawialne źródła energii.

Jak dobrać pompę ciepła – poznaj sposób jej działania

Warto przyjrzeć się lepiej temu, jak działają pompy ciepła. Ich ogromną zaletą jest nieskomplikowany proces funkcjonowania, oparty na wcześniej wspomnianych zasobach naturalnych – wodzie, powietrzu czy gruncie. Wiele osób kojarzy ich działanie z darmową energią cieplną pozyskiwaną ze środowiska naturalnego. W końcu to ona przekazywana jest do czynnika roboczego znajdującego się w urządzeniu. Sam proces nie jest toksyczny, palny czy niebezpieczny dla środowiska; czynnik posiada optymalną temperaturę wrzenia, tym samym szybko ulegając odparowaniu. Następnie przedostaje się on do sprężarki, gdzie – jak sama nazwa wskazuje – następuje proces sprężania. Efekt? Wzrost ciśnienia i temperatury, która oddawana jest do wnętrza domu, a czasem nawet wykorzystywana do ogrzania wody użytkowej. Szacuje się, że pompy ciepła wykorzystują około 75% naturalnej energii ze środowiska, zaś pozostałe 25% to energia elektryczna. Między innymi te statystyki jasno ukazują wyższość pomp ciepła nad innymi formami ogrzewania.

Zanim dowiesz się jak dobrać pompę ciepła do budynku, poznaj jej rodzaje

Wspominaliśmy już o źródłach, z których czerpią wszelkie pompy ciepła. Każda z nich posiada zarówno dolne i górne źródło. Pierwsze to miejsce, które pozyskuje ciepło, do drugiego zaś jest ono dostarczane. Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła:

  • gruntowe pompy ciepła – pozyskują ciepło zgromadzone w ziemi; system bardzo dobrze przyjął się w Polsce, ze względu na dopasowanie do panujących w naszym kraju warunków atmosferycznych i zmiennej pogody;
  • pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) – głównym zadaniem tego rodzaju urządzeń jest podgrzewanie wody użytkowej, jednak taka pompa może pracować przez cały rok samodzielnie; ogrzewanie budynku w tym przypadku realizowane jest w inny sposób, z wykorzystaniem energii elektrycznej etc.;
  • powietrzne pompy ciepła – nie wymagają przygotowywania instalacji dolnego źródła, a swoim działaniem przypominają klimatyzator wyposażony zarówno w jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną; jednym z rodzajów tego sprzętu są pompy ciepła powietrze-woda, wspomniane przed chwilą.

Jak dobrać pompę ciepła i nie popełnić błędu?

Współczesny rynek obfity jest w różnego rodzaju pompy ciepła. Zazwyczaj te różnice są wynikiem źródła ciepła, z którego korzysta urządzenie – wymieniliśmy je powyżej. Oprócz tego, urządzenia jakie można zakupić różnią się funkcjami. Niektóre z nich wykorzystywane są do przygotowywania wody użytkowej lub ogrzewania. Część z nich wyposażona jest również w funkcję chłodzenia. Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak dobrać moc pompy ciepła, należy zastanowić się nad tym, czy pompa będzie samodzielnym źródłem ciepła czy będzie działać we współpracy z innym systemem. Takie szczegóły mają duże znaczenie dla doboru odpowiedniego rozwiązania. Nieodpowiednio dobrana pompa ciepła może narazić Cię na dodatkowe koszty. Istotnym elementem jest moc pompy ciepła – jeżeli jest ona zbyt mała, analogicznie pracuje dłużej w ciągu dnia, by dostarczyć wymaganą ilość ciepła. To zaś przekłada się na wyższe rachunki.

Na co musisz zwrócić uwagę, dobierając moc pompy ciepła

Pompa ciepła to system energooszczędny, umożliwiający zapewnienie wysokiego komfortu cieplnego domownikom. Jeżeli zależy Ci na efektywnej i ekonomicznej pracy urządzenia, a także adekwatnego pokrycia zapotrzebowania na ciepło, bardzo istotny jest dobór mocy pompy ciepła – ta zaś uzależniona jest od kilku czynników, które warto znać.

  1. Zapotrzebowanie cieplne budynku. Z pewnością zastanawiałeś się, jak dobrać pompę ciepła do budynku o określonych wymiarach. Wybór urządzenia powinien być podyktowany wartością zapotrzebowania na moc cieplną budynku – jest to podyktowane między innymi jego termoizolacją. Jeżeli właściwości termoizolacyjne są dobre, tym niższą moc grzewczą pompy będziesz potrzebował. W celu lepszego zrozumienia zapotrzebowania na ciepło budynków, eksperci dzielą je według określonych rodzajów, przypisując do nich ogólne zapotrzebowanie. Wyróżniamy:
    – budynek pasywny → ok. 15 W/m2
    – budynek energooszczędny → ok. 70 W/m2
    – budynek z lepszą izolacją cieplną → ok. 80 W/m2
    – budynek z gorszą izolacją cieplną → ok. 120 W/m2
    – budynek nieocieplony → ok. 200 W/m2
  2. Lokalizacja budynku i charakterystyka temperaturowa w okolicy. Zanim dokonasz wyboru pompy ciepła, zapoznaj się z informacjami na etykiecie sprzętu – właśnie tam znajdziesz informacje dotyczące szacunkowej mocy dla określonego regionu. Również zmiana temperatur zewnętrznych może mieć spory wpływ na parametry zastosowanej pompy ciepła, a przede wszystkim jej wydajność. Dotyczy to zwłaszcza powietrznych pomp ciepła.
  3. Powierzchnia domu. Im większa powierzchnia domu, tym większe będzie jego zapotrzebowanie na ciepło.
  4. Liczba stałych lokatorów. Pompa ciepła służy zwykle nie tylko do zapewnienia ogrzewania, lecz także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Liczba domowników sugeruje zużycie wody w danym gospodarstwie, co zaś bezpośrednio przekłada się na zapotrzebowanie na moc grzewczą pompy ciepła.

Podpowiadamy, jak obliczyć moc grzewczą pompy ciepła!

W NTS-Energy zajmujemy się dystrybucją światowej klasy pomp grzewczych, które od lat cieszą się dobrą renomą. Mając na uwadze dobro naszych Klientów, pełnimy fachowe doradztwo w zakresie doboru odpowiedniej pompy grzewczej, dostosowanej do powyższych wymagań. Obliczenie mocy grzewczej pompy ciepła nie jest skomplikowane – można poczynić je samemu, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie cieplne budynku (jego właściwości termoizolacyjne) i powierzchnię.

Przykładowo, mając energooszczędny dom, który posiada zapotrzebowanie na ciepło na poziomie około 70 kWh/m2 i powierzchnię 100m2, możemy obliczyć, że: 100m2 x 70 kWh/m2 = 7000W, czyli 7 kW. W wyniku mnożenia i zamiany wartości otrzymujemy informację, że moc grzewcza pompy ciepła powinna wynosić 7 kW. Należy pamiętać, że wartość wystarczy tylko do ogrzania budynku. Inaczej jest w przypadku, gdy urządzenie ma zapewniać przygotowanie ciepłej wody – wtedy moc pompy ciepła powinna być zwiększona. Ostatnie dane wykazują, że na jednego domownika przypada wartość zużycia około 50 l wody na dobę, zaś do jej podgrzania potrzebne jest mniej-więcej 0,25 kW mocy grzewczej. Jeżeli w gospodarstwie domowym zamieszkują łącznie cztery osoby, konieczne jest dodanie do powyższych obliczeń 1kW mocy urządzenia. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, jesteśmy do dyspozycji.

FAQ – Pytania i odpowiedzi

#1 Czym jest punkt biwalentny?

Punkt biwalentny jest bardzo ważny, zwłaszcza jeżeli chcesz, by jedynym źródłem ogrzewania domowego była pompa ciepła. To moment, w którym temperatura zewnętrza osiąga na tyle niską wartość, że moc jaką produkuje zamontowane urządzenie nie jest w stanie w pełni zapewnić potrzeb grzewczych budynku. W chwili gdy to następuje, należy włączyć dodatkowe zasilanie, jakim zazwyczaj jest grzałka przy pompie lub któreś z alternatywnych źródeł ciepła. Prawidłowe ustawienie parametru biwalentnego jest zależne od strefy klimatycznej, w której się znajdujemy. W większości rejonów Polski, punkt biwalentny będzie wypadał na ok -10°C. Jako eksperci podpowiadamy – wystarczy wymagać od pompy ciepła, by ta radziła sobie w typowo zimowej aurze. Im większy model pompy, tym niższe wartości przyjmie punkt biwalentny.

#2 Czy pompa ciepła może być użyta w celach ochłodzenia mieszkania?

Tak. Wbrew swojej nazwie, pompa ciepła może być wykorzystana zamiast klimatyzacji. Co więcej, wykorzystanie pompy ciepła jako urządzenia chłodzącego jest znacznie bardziej opłacalne niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji, bowiem związane jest to z mniejszym zapotrzebowaniem energetycznym. Pamiętajmy, że pompa ciepła wykorzystuje do pracy w 3/4 odnawialne źródła energii.

#3 Czy wszystkie pompy ciepła są przyjazne dla środowiska?

Tak. Niezależnie od rodzaju, każda pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego, bowiem do swojej pracy wykorzystuje odnawialne źródła energii, takie jak grunt, powietrze czy woda. Między innymi z tego powodu pompy ciepła uchodzą za nowoczesne i jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań.

Nasza pełna oferta: