fbpx
Menu Zamknij

Instalacje wodne. Stacje uzdatniania wody

Dobry projekt, odpowiednio dobrane rury i kształtki oraz jakość wykonanej pracy decydują o wysokiej jakości instalacji wodnej, która będzie niezawodna przez długie lata. W momencie modernizowania starej instalacji lub układania nowej, musimy zadecydować z jakiego materiału zostanie ona wykonana. Do wyboru mamy elementy z miedzi,  tworzyw sztucznych oraz ich odmiany.

Rury ocynkowane i łączone na gwint, stalowe ze szwem jeszcze kilkanaście lat temu były podstawowym materiałem stosowanym do wykonywania instalacji wodnych dziś odchodzą powoli do lamusa.  Stal została wyparta przez rury miedziane, rury z tworzyw sztucznych oraz wielowarstwowe – znacznie łatwiejsze, lżejsze i szybsze w montażu.

My doradzamy, Inwestor wybiera.

Naszym zadaniem jest poinformowanie klienta o wadach i zaletach każdej instalacji. Dość często wybór podyktowany jest zasobnością portfela. Jednak wybór zawsze należy do Inwestora.

Rury miedziane – wady i zalety.

Miedź jako materiał łatwo formowalny jest stosowany praktycznie w większości instalacji w budownictwie mieszkalnym: zarówno instalacje wodne, grzewcze, jak i klimatyzacyjne (połączenie agregatu i jednostki wewnętrznej). Rury wykonane z tego metalu charakteryzuje bardzo dobra odporność na korozję i wysoką temperaturę. Są lekkie, trwałe, można je formować. W zależności od stopnia twardości, rury miedziane łączymy złączkami zaciskowymi za pomocą profesjonalnej zaciskarki Rems . Wyróżniamy następujące stopnie twardości rur miedzianych:

  • miękkie – symbol R 220,półtwarde – symbol R 250,
  • twarde – symbol R 290.

Dzięki gładkiej powierzchni ścian wewnętrznych, praktycznie nie zarastają kamieniem. Dużą zaletą jest ich bakterio statyczność, która zapobiega rozmnażaniu się mikroorganizmów. Jednak rury wykonane z miedzi mogą korodować pod wpływem kwaśnej wody, o odczynie mniejszym lub równym ph7, na przykład na terenach górskich (problem ten dotyczy domowych ujęć wody w rejonach południowej i południowo-zachodniej Polski). Można wówczas zastosować rury z wewnętrzną powłoką z cyny. Przewody z miedzi prowadzone w pomieszczeniach nieogrzewanych należy dokładnie zaizolować, na przykład otulinami z pianki poliuretanowej, ponieważ miedź bardzo dobrze przewodzi ciepło. Z tego powodu w przypadku wykonania instalacji grzewczej niskotemperaturowej jest to kłopotliwe zjawisko ( utrata ciepła na rurociągach, wymagane dokładne izolowanie)

Rury z tworzywa sztucznego – wady i zalety

Rury z tworzywa sztucznego cieszą się rosnącą popularnością. Są gładkie, lekkie i obojętne chemicznie. Nie korodują oraz nie gromadzą osadów. W dodatku tłumią wibracje i szumy powstające w czasie korzystania z instalacji wodnej. Dla instalacji wodnych możemy zastosować standardowe rury bez wymaganej wytrzymałości termicznej – należą do nich takie odmiany, jak:

  • polichlorek winylu (PVC),
  • polietylen (PE),
  • polibutylen (PB),
  • polipropylen (PP).

W ofercie producentów znajdziemy droższe rury z polietylenu usieciowanego, te odporne są na wysokie temperatury i ciśnienie. Rury można łączyć przez termo-zgrzewanie, klejenie lub za pomocą złączek skręcanych albo wciskanych.

Dobrym rozwiązaniem są rury wielowarstwowe. Składają się z trzech warstw: zewnętrznej i wewnętrznej z polietylenu sieciowanego oraz z warstwy aluminium w środku (rury PEX-AL-PEX). Pod wpływem ciepła wydłużają się mniej niż inne rury, dlatego można z nich wykonać długie odcinki instalacji bez konieczności stosowania kształtek. Tego typu rury łatwo się obrabia i łączy za pomocą złączek.

Pracujemy na rurach: Tece,  Quick.

Oprócz rodzaju materiału ważne jest jak została zaprojektowana instalacja hydrauliczna.

Systemy rozprowadzenia ciepłej i zimnej wody

Instalacje wody ciepłej i zimnej za pomocą Systemu Instalacyjnego mogą być układane w budynkach mieszkalnych na różne sposoby:

 

1.    system trójnikowy (łączenie za pomocą trójników redukcyjnych)

·       jeden przewód zasila kilka punktów czerpalnych (pętla cyrkulacyjna)

·       duża ilość punktów przyłączeniowych

·       duże spadki ciśnienia i temperatury

·       różne średnice przewodów

·       duża ilość zabudowanych połączeń w ścianach i posadzkach

2.    system rozdzielaczowy (rozdzielacz przepływu ciepłej i zimnej wody – również dostępny w Systemie Instalacyjnym QIK)

·       jeden rozdzielacz ciepłej wody i jeden rozdzielacz zimnej wody (możliwość zabudowy rozdzielacza, podłączenia wodomierzy, zarówno w szafce podtynkowej)

·       wszystkie punkty czerpalne zasilane są z jednego rozdzielacza

·       mała ilość punktów przyłączeniowych (tylko między rozdzielaczem a punktami czerpalnymi)

·       małe spadki ciśnienia i temperatury

·       większa ilość przewodów niż w systemie trójnikowym

·       jedna średnica przewodów

·       brak zabudowanych połączeń w ścianach i posadzkach

3.    system obwodowy klasyczny

·       wszystkie punkty czerpalne zasilane są przewodami obwodowo

·       duże spadki ciśnienia i temperatury

·       większa ilość przewodów niż w systemie trójnikowym

4.    system obwodowy (rozdzielacz przepływu ciepłej i zimnej wody – również dostępny w Systemie Instalacyjnym QIK)

·       jeden rozdzielacz ciepłej wody i jeden rozdzielacz zimnej wody (ale inaczej niż w systemie rozdzielaczowym, wszystkie punkty czerpalne zasilane są szeregowo za pomocą pętli cyrkulacyjnej)

·       wszystkie punkty czerpalne zasilane są z jednego rozdzielacza

·       małe spadki ciśnienia i temperatury

·       większa ilość przewodów niż w systemie trójnikowym

·       jedna średnica przewodów

·       brak zabudowanych połączeń w ścianach lub posadzkach

Domowe stacje uzdatniania wody

Stacja uzdatniania wody odpowiada za czystość wody używanej w całym domu. Dzięki niej możesz nie tylko poprawić smak potraw w swojej kuchni, ale również wpłynąć na długą żywotność pralki, czy zmywarki. Stacja uzdatniania wody działa automatycznie, jednak potrzebuje odpowiedniego zaplecza do prawidłowego funkcjonowania. Sprawdź, jak działa stacja uzdatniania wody i czy warto mieć ją w swoim domu.

Co to jest stacja uzdatniania wody? Stacja uzdatniania wody jest urządzeniem, które ma za zadanie oczyścić wodę, zmiękczyć ją, usunąć z niej niektóre pierwiastki, a także zneutralizować zapach. Do naszego domu możemy bez problemu zakupić wielozadaniowe urządzenie , które spełnia wszystkie powyższe aspekty, lub zdecydować się na stację, która rozwiązuje tylko jeden z wymienionych problemów.

Działanie stacji uzdatniania wody może różnić się między sobą w zależności od jej rodzaju. Przykład funkcjonowania podstawowej stacji do rozmiękczania wody ukazuje poniższy schemat:

Dopływ twardej wody → Montaż filtra mechanicznego → Zamontowane urządzenie → Odpływ miękkiej wody 

Stacja zmiękczająca wodę – w walce z kamieniem

W naszym kraju występuje twarda woda, która ma bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie sprzętu. Nie w każdym domu znajduje się system zmiękczania wody, przez co wewnątrz urządzeń elektrycznych gromadzi się osad i kamień. Można do nich zaliczyć m.in. czajniki elektryczne, żelazka, zmywarki czy też pralki. Osady z kamienia odkładają się także w instalacji wodnej i podłączonych do nich urządzeniach, co powoduje obniżenie ich wydajności oraz wyższe rachunki za prąd. Jak zmiękczyć wodę i pozbyć się problemu?

Jeśli jesteś zainteresowany montażem instalacji wod-kan w swoim budynku, nie zapomnij zapytać handlowca o ofertę na stację zmiękczającą.

Nasza pełna oferta: